Jamaicans in action for Day 8 (Saturday) World Championship in Moscow

Below is a Schedule of Jamaicans in action for Day 7 World Championship in Moscow, Russia. Please note the start times are Jamaican Time. For US EDT Time add 1 hour.

6:30 AM Men’s Marathon Final
9:00 AM Women’s High Jump Final

9:20 AM Women’s 100 Metres Hurdles Semi-Final
Andrea Bliss (Heat one
Shermaine Williams (Heat two)
Danielle Williams (Heat three)

9:35 AM Men’s Javelin Throw Final
9:55 AM Women’s 5000 Metres Final

*10:30 AM Women’s 100 Metres Hurdles Finals

10:45 AM Women’s 4×400 Metres Relay Final

11:05 AM Men’s 200 Metres Final
Usain Bolt (Lane 4)
Nickel Ashmeade (Lane 6)
Warren Weir (Lane 8)

 

Day 7 – Watch LIVE the 2013 IAAF World Championship in Moscow, Russia.- Jamaican Participation in IAAF World Championship in Russia

See the schedule below. We are predicting Team Jamaica will be in the events below. Please note the start times are Jamaican Time. For US EDT Time add 1 hour .

 

Day 7 – August 16th

12:30 AM W Javelin Throw Qualification Group A

12:45 AM W 100 Metres Hurdles Heats
Andrea Bliss (Heat 2)
Danielle Williams (Heat 3)
Shermaine Williams (Heat 5)

1:00 AM M Triple Jump Qualification

1:35 AM M 200 Metres Heats
Warren Weir (Heat 3)
Nickel Ashmeade (Heat 4)
Jason Livermore (Heat 5)
Usain Bolt (Heat 7)

2:00 AM W Javelin Throw Qualification Group B

2:30 AM W 4×400 Metres Relay Heats
Kaliese Spencer
Anastasia Leroy
Rosemarie Whyte
Christine Day

10:00 AM W Hammer Throw Final
10:05 AM M 1500 Metres Semi-Final

10:30 AM M Long Jump Final
Damar Forbes

*10:40 AM M 200 Metres Semi-Final

11:10 AM M Shot Put Final
11:15 AM W 800 Metres Semi-Final
11:45 AM M 5000 Metres Final

12:15 PM W 200 Metres Final
Shelly-Ann Fraser-Pryce

12:30 PM M 4×400 Metres Relay Final
*Rusheen McDonald
**Javere Bell
**Edino Steele
**Javon Francis

*: Key final to watch
**: Tentative

 

 

Day 4 – Watch LIVE the 2013 IAAF World Championship in Moscow, Russia.- Jamaican Participation in IAAF World Championship in Russia

See the schedule below. We are predicting Team Jamaica will be in the events below. Please note the start times are Jamaican Time. For US EDT Time add 1 hour .

Day 1 – August 10th

9:05AM Women’s 400 Metres Heats – Novlene Williams Mills, Stephanie McPherson, Patricia Hall

10:20AM Women’s Long Jump Qualification – Francine Simpson

11:15AM Men’s 100 Metres Heats – Usain Bolt, Kemar Bailey Cole, Nickel Ashmeade, Nesta Carter

Day 2 – August 11th

12:40 AM Men’s 110 Metres Hurdles Heats – Hansle Parchment, Andrew Riley

2:05 AM Men’s 400 Metres Heats -Javon Francis,Omar Johnson, Javere Bell

2:55 AM Women’s 100 Metres Heats – Kerron Stewart, Sherrian Brooks, Shelly Ann Fraser- Pryce, Schillonie Calvert

10:05 AM Men’s 100 Metres Semi-Final – Nesta Carter, Kemar Bailey-Cole,Nickel Ashmeade, Usain Bolt

11:05 AM Women’s 400 Metres Semi-Final – Patricia Hall, Novlene Williams-Mills, Stephanie McPherson

12:50 PM Men’s 100 Metres Final

Day 3 – August 11th

2:05 AM Men’s 400 Metres Hurdles: Annsert Whyte (Heat 3), Leford Green (Heat 4), Isa Phillips (Heat 5)

2:50 AM Women’s 400 Metres Hurdles – Heats: Kaliese Spencer (Heat 1), Nickiesha Wilson (Heat 2), Ristananna Tracey (Heat 3), Danielle Dowie (Heat 4)

10:05 AM Men’s 110 Metres Hurdles – Semi-Final: Hansle Parchment (Heat 1), Andrew Riley (Heat 2)

10:35 AM Women’s 100 Metres – Semi-Final: Schillonie Calvert (Heat 1), Sheri-Ann Brooks (Heat 2), Kerron Stewart (Heat 3), Shelly-Ann Fraser-Pryce (Heat 3)

11:05 AM Men’s 400 Metres – Semi-Final: Javon Francis (Heat 1), Omar Johnson (Heat 2), Javere Bell (Heat 3)

12:15 PM Women’s 400 Metres – Final

12:30 PM Men’s 110 Metres Hurdles – Final
12:50 PM Women’s 100 Metres – Final

Day 4 – August 12th

2:25 AM Women’s Triple Jump Qualification – Kimberley Williams (Group A)

10:05 AM Women’s 400 Metres Hurdles Semi-Final – Nickeisha Wilson, Ristananna Tracey

10:40 AM Men’s 400 Metres Hurdles Semi-Final – Isa Phillips (Heat 1), Leford Green (Heat 2), Annsert Whyte (Heat 3)

 

World Championship Monday Schedule – Jamaican Participation in IAAF World Championship in Russia

See the schedule below. We are predicting Team Jamaica will be in the events below. Please note the start times are Jamaican Time. For US EDT Time add 1 hour .

Day 1 – August 10th

9:05AM Women’s 400 Metres Heats – Novlene Williams Mills, Stephanie McPherson, Patricia Hall

10:20AM Women’s Long Jump Qualification – Francine Simpson

11:15AM Men’s 100 Metres Heats – Usain Bolt, Kemar Bailey Cole, Nickel Ashmeade, Nesta Carter

Day 2 – August 11th

12:40 AM Men’s 110 Metres Hurdles Heats – Hansle Parchment, Andrew Riley

2:05 AM Men’s 400 Metres Heats -Javon Francis,Omar Johnson, Javere Bell

2:55 AM Women’s 100 Metres Heats – Kerron Stewart, Sherrian Brooks, Shelly Ann Fraser- Pryce, Schillonie Calvert

10:05 AM Men’s 100 Metres Semi-Final – Nesta Carter, Kemar Bailey-Cole,Nickel Ashmeade, Usain Bolt

11:05 AM Women’s 400 Metres Semi-Final – Patricia Hall, Novlene Williams-Mills, Stephanie McPherson

12:50 PM Men’s 100 Metres Final

Day 3 – August 11th

2:05 AM Men’s 400 Metres Hurdles: Annsert Whyte (Heat 3), Leford Green (Heat 4), Isa Phillips (Heat 5)

2:50 AM Women’s 400 Metres Hurdles – Heats: Kaliese Spencer (Heat 1), Nickiesha Wilson (Heat 2), Ristananna Tracey (Heat 3), Danielle Dowie (Heat 4)

10:05 AM Men’s 110 Metres Hurdles – Semi-Final: Hansle Parchment (Heat 1), Andrew Riley (Heat 2)

10:35 AM Women’s 100 Metres – Semi-Final: Schillonie Calvert (Heat 1), Sheri-Ann Brooks (Heat 2), Kerron Stewart (Heat 3), Shelly-Ann Fraser-Pryce (Heat 3)

11:05 AM Men’s 400 Metres – Semi-Final: Javon Francis (Heat 1), Omar Johnson (Heat 2), Javere Bell (Heat 3)

12:15 PM Women’s 400 Metres – Final

12:30 PM Men’s 110 Metres Hurdles – Final
12:50 PM Women’s 100 Metres – Final

 

Watch LIVE the 2013 IAAF World Championship in Moscow, Russia.

See the schedule below. We are predicting Team Jamaica will be in the events below. Please note the start times are Jamaican Time. For US EDT Time  add 1 hour . Do Not Click on the advertisements shown on the Video Feed. They will disappear in 30 seconds

Day 1 – August 10th

9:05AM Women’s 400 Metres Heats – Novlene Williams Mills, Stephanie McPherson, Patricia Hall

10:20AM Women’s Long Jump Qualification – Francine Simpson

11:15AM Men’s 100 Metres Heats – Usain Bolt, Kemar Bailey Cole, Nickel Ashmeade, Nesta Carter

Day 2 – August 11th

12:40 AM Men’s 110 Metres Hurdles Heats – Hansle Parchment, Andrew Riley

2:05 AM Men’s 400 Metres Heats -Javon Francis,Omar Johnson, Javere Bell

2:55 AM Women’s 100 Metres Heats – Kerron Stewart, Sherrian Brooks, Shelly Ann Fraser- Pryce, Schillonie Calvert

10:05 AM Men’s 100 Metres Semi-Final – Nesta Carter, Kemar Bailey-Cole,Nickel Ashmeade, Usain Bolt

11:05 AM Women’s 400 Metres Semi-Final – Patricia Hall, Novlene Williams-Mills, Stephanie McPherson

12:50 PM Men’s 100 Metres Final

Day 3 – August 11th

2:05 AM Men’s 400 Metres Hurdles: Annsert Whyte (Heat 3), Leford Green (Heat 4), Isa Phillips (Heat 5)

2:50 AM Women’s 400 Metres Hurdles – Heats: Kaliese Spencer (Heat 1), Nickiesha Wilson (Heat 2), Ristananna Tracey (Heat 3), Danielle Dowie (Heat 4)

10:05 AM Men’s 110 Metres Hurdles – Semi-Final: Hansle Parchment (Heat 1), Andrew Riley (Heat 2)

10:35 AM Women’s 100 Metres – Semi-Final: Schillonie Calvert (Heat 1), Sheri-Ann Brooks (Heat 2), Kerron Stewart (Heat 3), Shelly-Ann Fraser-Pryce (Heat 3)

11:05 AM Men’s 400 Metres – Semi-Final: Javon Francis (Heat 1), Omar Johnson (Heat 2), Javere Bell (Heat 3)

12:15 PM Women’s 400 Metres – Final

12:30 PM Men’s 110 Metres Hurdles – Final
12:50 PM Women’s 100 Metres – Final

 

World Championship Sunday Schedule – Jamaican Participation in IAAF World Championship in Russia

There will be 16 Jamaicans will be in action on Sunday (Day 2) of the 2013 IAAF World Championship in Moscow, Russia. We listed Jamaica time first and US Eastern Time second.

12:40 AM/1:40 AM Men’s 110 Metres Hurdles Heats – Hansle Parchment, Andrew Riley

2:05 AM/3:00 AM Men’s 400 Metres Heats -Javon Francis,Omar Johnson, Javere Bell

2:55 AM/3:55 AM Women’s 100 Metres Heats – Kerron Stewart, Sherrian Brooks, Shelly Ann Fraser- Pryce, Schillonie Calvert

10:05 AM/11:05 AM Men’s 100 Metres Semi-Final – Nesta Carter, Kemar Bailey-Cole,Nickel Ashmeade, Usain Bolt

11:05 AM/12:05 PM Women’s 400 Metres Semi-Final – Patricia Hall, Novlene Williams-Mills, Stephanie McPherson

12:50 PM/1:00 PM Men’s 100 Metres Final

 

Champs finals day schedule

SATURDAY
TIME EVENTS STATUS
1:30 PM JAVELIN OPEN BOYS FINAL
2:00 LONG JUMP HEP. OPEN GIRLS
2:00 400 METRES CLASS 3 GIRLS FINAL
2:05 HIGH JUMP CLASS 2 GIRLS FINAL
2:05 400 METRES CLASS 3 BOYS FINAL
2:10 400 METRES CLASS 2 GIRLS FINAL
2:15 400 METRES CLASS 2 BOYS FINAL
2:20 400 METRES CLASS 1 GIRLS FINAL
2:25 400 METRES CLASS 1 BOYS FINAL

2:45 MEDAL PRESENTATION
400 metres girls –classes 3&2 –boys 3&2

2:55 SHOT PUT CLASS 1 GIRLS FINAL***
2:55 70 metres HURDLES CLASS 4 GIRLS FINAL
3:05 80 metres HURDLES CLASS 3 GIRLS FINAL

3:10 MEDAL PRESENTATION
400 metres class 1 girls & boys –javelin boys

3:15 100 metres HURDLES CLASS 2 GIRLS FINAL
3:35 100 metres HURDLES CLASS 1 GIRLS FINAL
3;40 100 metres HURDLES CLASS 3 BOYS FINAL
3:40 HIGH JUMP CLASS 2 BOYS FINAL
3:45 LONG JUMP CLASS 3 GIRLS FINAL
3:45 DISCUS THROW CLASS 2 BOYS FINAL

3:50 MEDAL PRESENTATION 
High jump class 2 girls –70 metres hurdle class 4 girls
80 metres hurdles class 3 girls –100 metres hurdles
Class 2 girls

4:00 110 metres HURDLES CLASS 2 BOYS FINAL
4:10 110 metres HURDLES CLASS 1 BOYS FINAL

4:15 MEDAL PRESENTATION
100 metres hurdles class1 girls and class 3 boys

4:20 800 METRES CLASS 3 GIRLS FINAL
4:25 800 METRES CLASS 3 BOYS FINAL
4:30 800 METRES CLASS 2 GIRLS FINAL
4:35 800 METRES CLASS 2 BOYS FINAL
4:40 800 METRES CLASS 1 GIRLS FINAL
4:45 800 METRES CLASS 1 BOYS FINAL

SATURDAY (CONT’D)
TIME EVENTS STATUS
4:50 MEDAL PRESENTATION
110 metres hurdles classes 1&2 boys
800 metres classes 3 &2 boys and girls

4:45 SHOT PUT CLASS 1 BOYS FINAL
5:00 200 METRES CLASS 4 GIRLS FINAL
5:10 200 METRES CLASS 3 GIRLS FINAL
5:15 200 METRES CLASS 3 BOYS FINAL
5:20 200 METRES CLASS 2 GIRLS FINAL
5:25 200 METRES CLASS 2 BOYS FINAL
5:30 HIGH JUMP CLASS 1 BOYS FINAL
5:30 LONG JUMP CLASS 1 GIRLS FINAL
5:35 200 METRES CLASS 1 GIRLS FINAL
5:40 200 METRES CLASS 1 BOYS FINAL
5:45 JAVELIN HEP. OPEN GIRLS

5:45 MEDAL PRESENTATION
High jump class 2 boys –long jump class 3 girls
Discus class 2 boys—800 metres class 1 boys & girls
200 metres classes 4,3 &2 boys & girls

6:00 1600 metres MEDLEY RELAY OPEN GIRLS FINAL
6:10 1600 metres MEDLEY RELAY OPEN BOYS FINAL
6:15 3000 METRES OPEN GIRLS FINAL

6:25 MEDAL PRESENTATION

6:35 TRIPLE JUMP CLASS 2 BOYS FINAL****
6:40 4 X 100 metres RELAY CLASS 1 GIRLS FINAL
6:45 4 X 100 metres RELAY CLASS 1 BOYS FINAL
6:50 4 X 100 metres RELAY CLASS 2 GIRLS FINAL
6:55 4 X 100 metres RELAY CLASS 2 BOYS FINAL
7:00 4 X 100 metres RELAY CLASS 3 GIRLS FINAL
7:05 4 X 100 metres RELAY CLASS 3 BOYS FINAL
7:10 4 X 100 metres RELAY CLASS 4 GIRLS FINAL
7:20 800 METRES HEP. OPEN GIRLS

7:25 MEDAL PRESENTYATION
200 metres class 1 boys & girls –medley relay boys & girls
3000 metres girls – 4×100 relay classes 1&2 boys & girls

7:35 5000 METRES OPEN BOYS FINAL

7:50 MEDAL PRESENTATION
High jump class 1 boys —long jump class 1 girls
4×100 relays classes 3 & girls
hepthalon open girls

8:10 4 X 400 metres RELAY OPEN GIRLS FINAL

8:20 4 X 400 metres RELAY OPEN BOYS FINAL

8:30 CLOSING CEREMONY

 

JC ahead — Sparks fly on Champs Day 2

JAMAICA College are the early leaders in the boys’ section of the 103rd ISSA/GraceKennedy Boys’ and Girls’ Athletic Championships after two finals at press time on yesterday’s second day at the National Stadium.

Jamaica College amassed 23 points from the classes one and two long jumps, four more than defending champions Calabar High on 19 points, with Kingston College a point further back on 18 in third place.

Cornwall College and Campion High on four points each, Wolmer’s Boys on three, St Jago High on two, and Hydel on one point were the other schools that scored points yesterday.

One other final, the 2,000m steeple chase, was due to be run last night.

Four more finals, plus the second half of the decathlon Open, will be held on today’s third day of the five-day championships.

Also today, the 100m will start, as well as the 1,500m, the Class Two shot put that is expected to be one of the more competitive events, the 400m first round, as well as the semi-finals of the 200m and 800m events.

Yesterday, Jamaica College went ahead from the first event, scoring 16 points after the first completed final, the Class Two long jump in which Ajani James won with 7.10m, a mere centimetre ahead of teammate O’brien Waysome’s 7.09m.

Calabar High’s Javaughn Fowler took the bronze with 7.07m, while Kingston College’s Shammawi Wellington was fourth with 7.05m.

Kingston College’s Clive Pullen, who was upset by his teammate Keniel Grant last year, stormed back to win the Class One long jump with 7.57m, beating the Calabar pair of Sadike Eddie and Julaine Walker, both of whom had identical marks of 7.32m for the silver and bronze medals.

Grant, who only qualified for the final on his final attempt in Tuesday’s first round, finished fifth.

After Tuesday’s quiet opening day the sparks started flying yesterday with teams positioning themselves for places in the finals, as the championships intensified with each passing session.

The sprinters made their first appearance yesterday in the first round of the 200m where all the favourites advanced comfortably.

Munro College’s Delano Williams, the IAAF World Junior champion who is chasing a third straight title, cruised home in his heat of the Class One event in 21.77 seconds and told the Jamaica Observer he was “not thinking too far ahead”.

Williams, who will also try to defend the Class One sprint double when the 100m starts today, said: “I am taking it round by round and just see how it goes.”

Odail Todd of Green Island High, who withdrew from last year’s Championships due to injury, also won his heat in an easy-looking 21.43 seconds, and told the Observer he was not pressured to try to make up for last year.

Calabar’s World Junior Championships 400m finalist Javon Francis, along with Ivan Henry of St Jago High, Jevaughn Minzie of Bog Walk, who had the fastest time of 21.40 seconds, and dark horse Gremeko Whitelock of Green Island, all advanced to this afternoon’s semi-finals.

Michael O’Hara of Calabar High, the defending champion, and Raheem Robinson of St Jago, the bronze medallist last year, who are expected to decide the gold and silver medals on Saturday, practically jogged their heat, finishing first and second in 21.62 seconds and 22.12 seconds, respectively.

Anthony Carpenter of Calabar High ran 22.97 seconds to lead the Class Three qualifiers ahead of Kingston College’s Jhevaughn Matherson (22.99 seconds), and Calabar’s Rohan Moore (23.17 seconds).

Earlier in the first event of the day, Munro College’s Jevaughn Shaw threw 49.90m to lead the qualifying in the Class One discus.

The Western Championships gold medallist’s throw led IAAF World Youth and World Junior champion and defending Class One champion Fedric Dacres (48.25m), and Kingston College’s Chadrick DaCosta (45.73m).

Fifteen athletes, including Edwin Allen’s Demar Gayle, qualified for today’s final, surpassing the 39.10m automatic qualifying distance.

Excelsior High’s Rayon Black leads the Class One 800m qualifying after winning heat seven in 1 minute, 55.52 seconds, ahead of Kingston College’s Brian Smith’s 1 minute, 55.63 seconds, and Petersfield’s Osgane Turner, who ran 1 minute, 56.04 seconds to win his heat.

Munro College’s Herbert Thomas, who won at CARIFTA Trials in a personal best 1 minute, 53.03 seconds, also advanced to the semi-finals set for tomorrow afternoon.

The Petersfield pair of Tion Grey (1 minute, 58.92 seconds), and Ryan Dunkley (1 minute, 59.89 seconds) were the only two Class Two boys under the two-minute mark in the first round, while Kingston College’s Damoy Boyd leads the Class Three qualifying.

Kingston College’s Omar McLeod, who was second last year while running for Manchester High, leads the qualifiers in the 400m hurdles Open, winning his first-round heat in 51.59 seconds; Kyle Robinson of Jamaica College was next with 52.93 seconds ahead of Okeen Williams of St Elizabeth Technical (54.12 seconds).